UVR1V103MRD
UVR1V103MRD
UVR1V103MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1V103MRD
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1V103MRD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.255 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVR1V103MRA UVR1V103MRD6 UVR1V100MDA UVR1V100MDD1TD
Part Number UVR1V103MRA UVR1V103MRD6 UVR1V100MDA UVR1V100MDD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH