UVR1V102MHA
UVR1V102MHA
UVR1V102MHA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1V102MHA
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1V102MHA
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3225 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)