UVR1V103MRD6
UVR1V103MRD6
UVR1V103MRD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1V103MRD6
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1V103MRD6
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.14 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)