UVZ2E010MED
UVZ2E010MED
UVZ2E010MED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ2E010MED
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ2E010MED
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UVZ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVZ2E010MED1TD UVZ2E010MEH UVZ2E100MPD UVZ2E100MPD1AA
Part Number UVZ2E010MED1TD UVZ2E010MEH UVZ2E100MPD UVZ2E100MPD1AA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH CAP ALUM 250V POLAR