UVZ2E221MRD
UVZ2E221MRD
UVZ2E221MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ2E221MRD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ2E221MRD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UVZ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 960 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVZ2E221MRD UVZ2E010MED UVZ2E010MED1TD UVZ2E010MEH
Part Number UVZ2E221MRD UVZ2E010MED UVZ2E010MED1TD UVZ2E010MEH
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH