UVZ2E100MPH
UVZ2E100MPH
UVZ2E100MPH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ2E100MPH
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ2E100MPH
Series UVZ
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 74 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 118.4 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)