UVZ2E010MED1TD
UVZ2E010MED1TD
UVZ2E010MED1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ2E010MED1TD
  • Description
    CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL TH
  • Delivery Services
1 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ2E010MED1TD
Series UVZ
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)