UVZ2E220MHD1AA
UVZ2E220MHD1AA
UVZ2E220MHD1AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ2E220MHD1AA
  • Description
    CAP ALUM 250V POLAR
  • Delivery Services
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ2E220MHD1AA
Series UVZ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 208 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)