Y163020K0090T0R
Y163020K0090T0R
Y163020K0090T0R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y163020K0090T0R
  • Description
    VFCP1206 20K009 TCR0.2 0.01% B T
  • Delivery Services
20.009 kOhms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y163020K0090T0R
Series VFCP
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 20.009 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)