DMTH3002LPSQ-13
DMTH3002LPSQ-13
DMTH3002LPSQ-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DMTH3002LPSQ-13
  • Description
    MOSFET BVDSS: 25V~30V POWERDI506
  • Package
    8-PowerTDFN
  • Delivery Services
N-Channel 30 V 240A (Tc) 1.2W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)
Quick Inquiry
DMTH3002LPSQ-13
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 240A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5000 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta), 136W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8 (Type K)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 77 nC @ 10 V