Part Number
DMTH3M70LPSW-13
Manufacturer
Diodes IncorporatedDescription
LINEAR IC
Datasheet
DatasheetPackage
8-PowerTDFN
In Stock
67,842 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

DMTH3M70LPSW-13
lmages are for reference only.DMTH3M70LPSW-13
LINEAR IC
Datasheet8-PowerTDFN
67,842 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

N-Channel 30 V 61A (Ta), 150A (Tc) 2.13W Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
DMTH3M70LPSW-13

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 61A (Ta), 150A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 0.55mOhm @ 20A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 11112 pF @ 15 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 2.13W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Supplier Device Package | PowerDI5060-8 (Type UX) |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Base Product Number | - |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 152.7 nC @ 10 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | DMTH3002LK3-13 | DMTH3002LPS-13 | DMTH3002LPSQ-13 | DMTH3004LFG-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | MOSFET BVDSS: 25V~30V TO252 T&R | MOSFET N-CH 30V 100A PWRDI5060-8 | MOSFET BVDSS: 25V~30V POWERDI506 | MOSFET N-CH 30V 15A PWRDI3333 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |