DMTH32M5LPS-13
DMTH32M5LPS-13
DMTH32M5LPS-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DMTH32M5LPS-13
  • Description
    MOSFET N-CH 30V 170A PWRDI5060-8
  • Delivery Services
N-Channel 30 V 170A (Tc) 3.2W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Quick Inquiry
DMTH32M5LPS-13
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 170A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3944 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number DMTH32
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V