DMTH31M7LPSQ-13
DMTH31M7LPSQ-13
DMTH31M7LPSQ-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DMTH31M7LPSQ-13
  • Description
    MOSFET BVDSS: 25V~30V POWERDI506
  • Delivery Services
N-Channel 30 V 30A (Ta), 100A (Tc) 1.3W (Ta), 113W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Quick Inquiry
DMTH31M7LPSQ-13
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5741 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta), 113W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 10 V