DMTH3004LFGQ-13
DMTH3004LFGQ-13
DMTH3004LFGQ-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DMTH3004LFGQ-13
  • Description
    MOSFET N-CH 30V 15A PWRDI3333
  • Package
    8-PowerVDFN
  • Delivery Services
N-Channel 30 V 15A (Ta), 75A (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Quick Inquiry
DMTH3004LFGQ-13
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta), 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2370 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)