DMTH3002LK3-13
DMTH3002LK3-13
DMTH3002LK3-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DMTH3002LK3-13
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    MOSFET BVDSS: 25V~30V TO252 T&R
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Delivery Services
N-Channel 30 V 150A (Tc) 1.9W (Ta) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Quick Inquiry
DMTH3002LK3-13
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.45mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4336 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.9W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252 (DPAK)
Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69 nC @ 15 V