EFX2A30K104B012LH
EFX2A30K104B012LH
EFX2A30K104B012LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFX2A30K104B012LH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFX2A30K104B012LH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFX2A
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)