EFX2A30K334B092LH
EFX2A30K334B092LH
EFX2A30K334B092LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFX2A30K334B092LH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
0.33 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFX2A30K334B092LH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFX2A
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.33 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute EFX2A30K334B092LH EFX2A30K334C022LH EFX2A30K104B012LH EFX2A30K105C052LH
Part Number EFX2A30K334B092LH EFX2A30K334C022LH EFX2A30K104B012LH EFX2A30K105C052LH
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL