EFX2A30K274B092LH
EFX2A30K274B092LH
EFX2A30K274B092LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFX2A30K274B092LH
  • Description
    CAP FILM 0.27UF 10% 630VDC RAD
  • Delivery Services
0.27 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFX2A30K274B092LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.27 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)