EFX2A30K275D092LH
EFX2A30K275D092LH
EFX2A30K275D092LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFX2A30K275D092LH
  • Description
    CAP FILM 2.7UF 10% 630VDC RADIAL
  • Delivery Services
2.7 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFX2A30K275D092LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.134" (28.80mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)