EFX2A30K106E142LH
EFX2A30K106E142LH
EFX2A30K106E142LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFX2A30K106E142LH
  • Description
    CAP EFX2A 305VAC 10UF 2LEADS
  • Delivery Services
10 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFX2A30K106E142LH
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)