EFX2A30K155C072LH
EFX2A30K155C072LH
EFX2A30K155C072LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFX2A30K155C072LH
  • Description
    CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
  • Delivery Services
1.5 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFX2A30K155C072LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.925" (23.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)