UKW1E101MED
UKW1E101MED
UKW1E101MED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1E101MED
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1E101MED
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 185 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 277.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKW1E101MED1TA UKW1E101MED1TD UKW1E102MPD UKW1E102MPD1TD
Part Number UKW1E101MED1TA UKW1E101MED1TD UKW1E102MPD UKW1E102MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL