UKW1E223MRD
UKW1E223MRD
UKW1E223MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1E223MRD
  • Description
    CAP ALUM 22000UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
22000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1E223MRD
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 4.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.175 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)