UKW1E470MDD
UKW1E470MDD
UKW1E470MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1E470MDD
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1E470MDD
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKW1E470MDD1TA UKW1E470MDD1TD UKW1E101MED UKW1E101MED1TA
Part Number UKW1E470MDD1TA UKW1E470MDD1TD UKW1E101MED UKW1E101MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH