UKW1E221MPD
UKW1E221MPD
UKW1E221MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1E221MPD
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1E221MPD
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKW1E221MPD1TA UKW1E221MPD1TD UKW1E101MED UKW1E101MED1TA
Part Number UKW1E221MPD1TA UKW1E221MPD1TD UKW1E101MED UKW1E101MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH