UKW1E102MPD
UKW1E102MPD
UKW1E102MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1E102MPD
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1E102MPD
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0925 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKW1E102MPD1TD UKW1E101MED UKW1E101MED1TA UKW1E101MED1TD
Part Number UKW1E102MPD1TD UKW1E101MED UKW1E101MED1TA UKW1E101MED1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH