UKW1E332MHD
UKW1E332MHD
UKW1E332MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1E332MHD
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1E332MHD
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2425 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKW1E332MHD1TN UKW1E101MED UKW1E101MED1TA UKW1E101MED1TD
Part Number UKW1E332MHD1TN UKW1E101MED UKW1E101MED1TA UKW1E101MED1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH