UKW1E470MDD1TA
UKW1E470MDD1TA
UKW1E470MDD1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1E470MDD1TA
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1E470MDD1TA
Series UKW
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)