UKW1A101MDD1TD
UKW1A101MDD1TD
UKW1A101MDD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1A101MDD1TD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1A101MDD1TD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UKW
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 217.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)