UKW1A102MPD1TD
UKW1A102MPD1TD
UKW1A102MPD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1A102MPD1TD
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1A102MPD1TD
Series UKW
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 724.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)