UKW1A103MHD
UKW1A103MHD
UKW1A103MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1A103MHD
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
  • Delivery Services
10000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1A103MHD
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.875 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)