UKW1A332MHD
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
UKW1A332MHD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
UKW1A332MHD
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | UKW |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 3300 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | Audio |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.42 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.633 A @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Base Product Number | - |
| Impedance | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | UKW1A332MHD1TO | UKW1A101MDD | UKW1A101MDD1TD | UKW1A102MPD |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL | CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH | CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH | CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |