UKW1A221MED1TD
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Request for Quotation
UKW1A221MED1TD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
UKW1A221MED1TD
| Series | UKW |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Audio |
| Ripple Current @ Low Frequency | 230 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 345 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |