UKW1A221MED
UKW1A221MED
UKW1A221MED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1A221MED
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1A221MED
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 345 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKW1A221MED1TA UKW1A221MED1TD UKW1A101MDD UKW1A101MDD1TD
Part Number UKW1A221MED1TA UKW1A221MED1TD UKW1A101MDD UKW1A101MDD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH