UKW1A223MRD
UKW1A223MRD
UKW1A223MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1A223MRD
  • Description
    CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL
  • Delivery Services
22000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1A223MRD
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.255 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)