URS1H010MDD
URS1H010MDD
URS1H010MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URS1H010MDD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
URS1H010MDD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series URS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 56 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute URS1H010MDD1TA URS1H0R1MDD1TA URS1H0R1MDD1TD URS1H100MDD
Part Number URS1H010MDD1TA URS1H0R1MDD1TA URS1H0R1MDD1TD URS1H100MDD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH