URS1H101MPD1TD
URS1H101MPD1TD
URS1H101MPD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URS1H101MPD1TD
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
URS1H101MPD1TD
Series URS
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 360 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)