URS1H100MDD
URS1H100MDD
URS1H100MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URS1H100MDD
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
URS1H100MDD
Series URS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)