URS1H222MRD
URS1H222MRD
URS1H222MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URS1H222MRD
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
URS1H222MRD
Series URS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0125 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)