URS1H102MHD1TN
URS1H102MHD1TN
URS1H102MHD1TN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URS1H102MHD1TN
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
URS1H102MHD1TN
Series URS
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.16 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.334 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)