URS1H330MDD
URS1H330MDD
URS1H330MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URS1H330MDD
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
URS1H330MDD
Series URS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute URS1H330MDD1TD URS1H010MDD URS1H010MDD1TA URS1H0R1MDD1TA
Part Number URS1H330MDD1TD URS1H010MDD URS1H010MDD1TA URS1H0R1MDD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH