UVZ2E2R2MEH
UVZ2E2R2MEH
UVZ2E2R2MEH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ2E2R2MEH
  • Description
    CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
  • Delivery Services
2.2 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ2E2R2MEH
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36.8 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)