DRAP124-100-R
DRAP124-100-R
DRAP124-100-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRAP124-100-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 10UH 3.67A 38 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Inductor 3.67 A 38mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
DRAP124-100-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series DRAP124
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.67 A
Current - Saturation (Isat) 6.16A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 38mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)