DRAP124-150-R
DRAP124-150-R
DRAP124-150-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRAP124-150-R
  • Description
    FIXED IND 15UH 3.1A 53 MOHM SMD
  • Delivery Services
15 µH Shielded Inductor 3.1 A 53mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
DRAP124-150-R
Series DRAP124
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Current - Saturation (Isat) 5.31A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 53mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)