DRAP124-1R0-R
DRAP124-1R0-R
DRAP124-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRAP124-1R0-R
  • Description
    FIXED IND 1UH 11.65A 3.8MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Shielded Inductor 11.65 A 3.8mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
DRAP124-1R0-R
Series DRAP124
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11.65 A
Current - Saturation (Isat) 22A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 3.8mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 1.5UH 9.36A 5.8MOHM SM FIXED IND 1.5UH 9.36A 5.8MOHM SM FIXED IND 1.5UH 9.36A 5.8MOHM SM FIXED IND 10UH 3.67A 38 MOHM SMD