DRAP124-330-R
DRAP124-330-R
DRAP124-330-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRAP124-330-R
  • Description
    FIXED IND 33UH 1.98A 130MOHM SMD
  • Delivery Services
33 µH Shielded Inductor 1.98 A 130mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
DRAP124-330-R
Series DRAP124
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 33 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.98 A
Current - Saturation (Isat) 3.42A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)