DRAP124-1R5-R
DRAP124-1R5-R
DRAP124-1R5-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRAP124-1R5-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 9.36A 5.8MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Inductor 9.36 A 5.8mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
DRAP124-1R5-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series DRAP124
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 9.36 A
Current - Saturation (Isat) 17.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 5.8mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DRAP124-1R0-R DRAP124-1R5-R DRAP124-1R5-R DRAP124-100-R
Part Number DRAP124-1R0-R DRAP124-1R5-R DRAP124-1R5-R DRAP124-100-R
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 1UH 11.65A 3.8MOHM SMD FIXED IND 1.5UH 9.36A 5.8MOHM SM FIXED IND 1.5UH 9.36A 5.8MOHM SM FIXED IND 10UH 3.67A 38 MOHM SMD