DRAP124-102-R
DRAP124-102-R
DRAP124-102-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRAP124-102-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 1MH 380MA 3.52 OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1 mH Shielded Inductor 380 mA 3.52Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
DRAP124-102-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series DRAP124
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 1 mH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 380 mA
Current - Saturation (Isat) 629mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 3.52Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)