FH1200002
FH1200002
FH1200002
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FH1200002
  • Description
    CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
  • Delivery Services
12 MHz ±30ppm Crystal 18pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
FH1200002
Series SaRonix-eCera™ FH
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 12 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 150 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Base Product Number FH1200002
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FH1200001 FH1200001 FH1200002 FH1200004
Part Number FH1200001 FH1200001 FH1200002 FH1200004
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 12PF SMD