FH1200012
FH1200012
FH1200012
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FH1200012
  • Description
    CRYSTAL 12.0000MHZ 10PF SMD
  • Delivery Services
12 MHz ±20ppm Crystal 10pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
FH1200012
Type MHz Crystal
Frequency 12 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 10pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 150 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Base Product Number FH1200012
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FH1200011 FH1200011 FH1200012 FH1200013
Part Number FH1200011 FH1200011 FH1200012 FH1200013
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 12.0000MHZ 8PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 8PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 10PF SMD CRYSTAL SURFACE MOUNT